DLA MIESZKAŃCA - POWSZECHNY SPIS ROLNY

Powszechny Spis Rolny 2020 w gminie Malczyce zakończony

26 listopada w gminie Malczyce zakończył się Powszechny Spis Rolny 2020. Podsumowując z terenu gminy Malczyce zostało spisanych 220 gospodarstw. Dziękujemy naszemu rachmistrzowi spisowemu ? Zuzannie Stachów, która sprawnie przeprowadziła spis wśród rolników z terenu naszej gminy.
To dzięki zaangażowaniu rachmistrza oraz Gminnego Biura Spisowego w 86 dzień spisu zajęliśmy zaszczytne 14 miejsce z odsetkiem 100% spisanych gospodarstw

Od 9 listopada br. wprowadzamy ważną zmianę dla osób, które dokonują samospisu ? skracamy czas na wypełnienie formularza z 14 dni do 5 dni.

Od poniedziałku 9 listopada br. na przeprowadzenie samospisu rolnicy mają 5 dni od momentu pierwszego skutecznego zalogowania do aplikacji. Po upływie 5 dni, logowanie do formularza nie będzie możliwe. Z rolnikami, którzy w tym czasie nie zakończą uzupełniania formularza skontaktuje się rachmistrz. Wcześniej rolnicy mieli na wypełnienie samospisu 14 dni od daty pierwszego skutecznego logowania. Z uwagi na zbliżający się termin zakończenia spisu czas na wypełnienie samospisu został ograniczony do 5 dni.

Przypominamy jednocześnie, że Powszechny Spis Rolny trwa do 30 listopada br.

Loteria Powszechnego Spisu Rolnego 2020

Dokonałeś samospisu?

Weź udział w loterii i zdobądź jedną z setek nagród

https://loteria.spisrolny.gov.pl/

Powszechny Spis Rolny 2020 na terenie gminy Malczyce / 1.09 ? 30.11.2020 /

?? Dziś przypada 46 dzień Powszechnego Spisu Rolnego. (tj. 16.10.2020 r.)
?? Liczba gospodarstw podlegających obowiązkowemu spisowi na terenie Gminy Malczyce: 216
Drodzy Rolnicy z terenu gminy Malczyce apelujemy i zachęcamy Was do dokonania samospisu, nie zwlekajcie z jego dokonaniem do ostatniej chwili.
 

Powszechny Spis Rolny 2020 na terenie gminy Malczyce / 1.09 – 30.11.2020 /

?? Dziś przypada 32 dzień Powszechnego Spisu Rolnego. (tj. 2.10.2020 r.)
?? Liczba gospodarstw podlegających obowiązkowemu spisowi na terenie Gminy Malczyce: 216
Rachmistrzowie terenowi, którzy mieli odwiedzać każde z gospodarstw rolnych zgodnie z decyzją Dyrektora centralnego Biura Spisowego nie wyruszą w teren, spowodowane jest to utrzymującym się w kraju wysokim poziomem zachorowań na COVID?19.
Drodzy Rolnicy z terenu gminy Malczyce apelujemy i zachęcamy Was do dokonania samospisu, nie zwlekajcie z jego dokonaniem do ostatniej chwili.
Każdy rolnik musi wsiąść udział PSR, jest on obowiązkowy. Rolnicy, którzy tego nie zrobią, zgodnie z ustawą o statystyce publicznej mogą podlegać odpowiednim sankcjom.

Jak przygotować się do samospisu?

?? na stronie https://spisrolny.gov.pl/warto-wiedziec/o-spisie przygotowano szczegółowe informacje, które pozwolą na przygotowanie niezbędnych danych przed przystąpieniem do spisu.
?? udostępniamy również tabelę, która będzie przydatną ściągą dla rolników http://www.malczyce.wroc.pl/…/PSR-2020-%C5%9Bci%C4%85ga…

Jak się spisać?

?? przez internet na stronie https://spisrolny.gov.pl .
Jest to metoda wygodna, ponieważ spisać można się samodzielnie w domu przez komputer lub telefon z dostępem do Internetu, w dogodnym dla siebie momencie (od momentu zalogowania na stronie GUS przez max. 14 dni można wykonać, dokończyć samospis ? po tym terminie samospis przez internet nie będzie już możliwy).
?? przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową (tel. 22 279 99 99)
?? w Gminnym Punkcie Spisowym – Urząd Gminy Malczyce pok. 4.

Dlaczego jest to obowiązek każdego rolnika?

Powszechny Spis Rolny ? jako badanie obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne w kraju ? jest jedynym źródłem informacji pozwalającym na ocenę stanu polskiego rolnictwa. Dzięki niemu możemy zdiagnozować bieżącą sytuację, ale też zaobserwować zmiany, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich 10 lat w strukturze i działalności gospodarstw rolnych.
Zebrane podczas spisów rolnych dane są wykorzystywane przez instytucje rządowe i samorządowe ? w tym również przez naszą gminę. Dzięki tym danym możemy podejmować działania wspierające naszych rolników na poziomie lokalnym. Tym samym poprzez udział w spisie, rolnicy pośrednio zyskują realny wpływ na zmiany zachodzące w najbliższym otoczeniu.
Dodatkowo rolnik, który dokona spisu przez stronę internetową po zakończeniu otrzyma kod uprawniający do udziału w loterii z nagrodami.

 

Komunikat Dyrektora Centralnego Biura Spisowego w sprawie wywiadów bezpośrednich w Powszechnym Spisie Rolnym 2020 r.

W związku z utrzymującym się wysokim poziomem zachorowań, spowodowanych pandemią COVID?19, podejmuję decyzję o prowadzeniu przez rachmistrzów spisowych wyłącznie wywiadów telefonicznych w gospodarstwach rolnych przydzielonych im do realizacji, z wykorzystaniem otrzymanych urządzeń mobilnych.

Decyzja obowiązuje na terenie całego kraju od 1 października 2020 r..

/-/  Janusz Dygaszewicz
Z-ca Generalnego Komisarza Spisowego
Dyrektor Centralnego Biura Spisowego

 

 

 

 

Powszechny Spis Rolny 2020 – ściąga dla rolnika

Powszechny Spis Rolny już się rozpoczął. Wrzesień dobiega końca, co oznacza, że część rolników, w ramach obowiązku, zdążyła się już spisać przez Internet. Niektórzy rolnicy spisali się za pośrednictwem infolinii, na której codziennie dyżurują pracownicy urzędów statystycznych. Część osób udała się do swoich Urzędów Gmin, gdzie w obecności przeszkolonego pracownika,wypełniła elektroniczny formularz spisowy podając dane dotyczące swojego gospodarstwa. Osoby, które się jeszcze wahają, mogą w każdej chwili wypełnić formularz elektroniczny i spełnić swój ustawowy obowiązek. W momencie pojawienia się problemów z samodzielnym wypełnieniem formularza, w celu uzyskania pomocy, można zadzwonić na infolinię pod nr tel. 22 279 99 99 lub do najbliższego Urzędu Statystycznego.

Nie odkładajmy spisu na później, ponieważ,w skali całego kraju, jest to ogromne przedsięwzięcie i bardzo duże wyzwanie dla każdej z gmin.

Użytkownicy gospodarstw rolnych mają możliwość i obowiązek samospisu przez Internet na stronie https://spisrolny.gov.pl. Warto z tego przywileju skorzystać.

Aby spis przebiegł sprawnie i zajął jak najmniej czasu warto wcześniej przygotować dane według załączonej tabelki.
Tabelka ? PSR 2020 ? ściąga dla rolnika

W dniach od 1 września do 30 listopada 2020 r. na terenie całej Polski odbędzie się najważniejsze dla polskiego rolnictwa obowiązkowe badanie statystyczne ? Powszechny Spis Rolny 2020.

Spisy rolne dostarczają kluczowych danych, na podstawie których prowadzone są m.in. analizy zmian jakie zaszły w rolnictwie w ciągu ostatnich 10 lat. Pozyskane dane wykorzystywane są do podejmowania strategicznych decyzji niezbędnych do realizacji krajowej, regionalnej oraz lokalnej polityki rolnej i społecznej wsi. Tym samym ważne są też dla każdego rolnika.

Całkowite bezpieczeństwo danych zebranych w spisie zapewnia ustawa o spisie rolnym. Wszystkie informacje uzyskane w trakcie spisu chronione są tajemnicą statystyczną i będą wykorzystywane tylko i wyłącznie do przygotowania zbiorczych opracowań statystycznych. Oznacza to, że nie będzie możliwa identyfikacja poszczególnych osób i gospodarstw rolnych.

Powszechny Spis Rolny 2020 będzie prowadzony przede wszystkim metodą samospisu internetowego, w którym rolnicy mogą sami spisać się przez Internet, za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej od 1 września br. na stronie internetowej pod adresem www.spisrolny.gov.pl.

W sytuacji braku możliwości samodzielnego spisania się przez Internet, można spisać się dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 lub udać się do Urzędu Gminy, gdzie pracownik biura spisowego pomoże wypełnić formularz na przygotowanym stanowisku komputerowym.

Z rolnikami mogą kontaktować się również rachmistrzowie spisowi – telefonicznie lub osobiście. Będą oni wyposażeni w identyfikatory ze zdjęciem oraz upoważnienia do realizacji spisu, a ich tożsamość będzie można dodatkowo zweryfikować dzwoniąc pod wyżej wymieniony numer infolinii.

Prosimy o życzliwe przyjęcie rachmistrzów. Serdecznie dziękujemy za udział w spisie,za przychylność, wsparcie i pomoc w realizacji tak ważnego dla polskiego rolnictwa badania.

KONKURSY #PowszechySpisRolny2020

 

Konkurs na Facebooku ?Zagadkowy piątek?
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu, życzymy dobrej zabawy i powodzenia w losowaniu nagród
Szczegóły znajdują się w Regulaminie.


Konkurs szaradziarski pt. ?PSR 2020. Baw się z nami szaradami?
Rozwiązywanie zadań szaradziarskich to Twoja pasja? A może sam je układasz lub chcesz spróbować po raz pierwszy?
Jeśli tak, ułóż palindrom, homonim, kalambur, anagram, skrótkę itp., nawiązujące tematycznie do Powszechnego Spisu Rolnego 2020 czy ogólnie rolnictwa.
Następnie wyślij je do nas między 1 a 30 września 2020 r.
Zapraszamy do udziału i dobrej zabawy!
Szczegóły znajdują się w Regulaminie.

Materiały do pobrania
png Regulamin.pdf
png Załącznik nr 1.docx


Konkurs radiowy

Zapraszamy do udziału i dobrej zabawy!
Szczegóły znajdują się w Regulaminie.


Konkurs fotograficzny pt. ?PSR 2020. Polska wieś w obiektywie?

W Konkursie mogą wziąć udział wyłącznie mieszkańcy województwa dolnośląskiego.
Zrób zdjęcie polskiej wsi, np. prac polowych, krajobrazu, upraw, sadów, zwierząt gospodarskich, maszyn rolniczych, zabudowań gospodarczych lub innych przedmiotów czy osób, kojarzących się z wsią. Wkomponuj w nie w dowolny sposób napis #liczysięrolnictwo.

Następnie wyślij zdjęcie do nas między 1 lipca a 30 listopada 2020 r.
Zapraszamy do udziału i dobrej zabawy!

Weź udział w Konkursie i wygraj atrakcyjne nagrody!

Szczegóły znajdują się w Regulaminie.
Możesz skorzystać z przygotowanych przez nas wzorów:

Materiały do pobrania

png Załącznik nr 1 do Regulaminu konkursu fotograficznego

pngwzór1.png
pngwzór2.png
pngwzór3.png

pngwzór1_bez_tla.png
pngwzór2_bez_tla.png
pngwzór3_bez_tla.png

Powszechny Spis Rolny 2020

Co to jest spis rolny?
Jest to badanie pełne obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne, realizowane raz na 10 lat (poprzedni Powszechny Spis Rolny odbył się w 2010 r.).

Kiedy odbędzie się spis rolny?
Najbliższy spis odbędzie się od 1 września 2020 r. do 30 listopada 2020 r., według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r.

Dlaczego GUS realizuje spis rolny?
Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2018/1091 z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie zintegrowanych statystyk dotyczących gospodarstw rolnych oraz uchylenia rozporządzeń (WE) nr 1166/2008 i (UE) nr 1337/2017 (Dz. Urz. L 200 z 07.08.2018, str. 1). Jednocześnie obowiązek ten wynika z rekomendacji FAO, zawartych w dokumencie pt. Światowy program spisów rolnych rundy 2020 r. Ww. Rozporządzenie obliguje wszystkie kraje UE do przeprowadzenia spisu rolnego zgodnie z kalendarzem i wymogami dotyczącymi m.in. okresów referencyjnych, zakresu podmiotowego i przedmiotowego badania, jakości danych, formy i terminów przekazania danych. Rozporządzenie określa również termin i formę opracowania raportu z badania.
Krajową podstawą prawną realizacji spisu rolnego jest ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1728).

Po co GUS przeprowadza spis rolny?
Wyniki spisu rolnego najlepiej opisują obraz polskiego rolnictwa i służą władzom lokalnym do podejmowania trafnych strategicznych decyzji opartych na analizie danych.

Zgodnie z ustawą, statystyka publiczna zapewnia rzetelne, obiektywne i systematyczne informowanie społeczeństwa, organów państwa i administracji publicznej oraz podmiotów gospodarki narodowej o sytuacji ekonomicznej, demograficznej, społecznej oraz środowiska naturalnego. Wypełnienie tego zobowiązania gwarantuje m.in. realizacja spisów rolnych, których wyniki pokazują obraz polskiego rolnictwa.

Kogo obejmuje spis rolny?
Spisem objęte są wszystkie gospodarstwa rolne w Polsce prowadzone przez:

osoby fizyczne (w gospodarstwach indywidualnych),
osoby prawne,
jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.
O jakie dane będziemy pytać w spisie?
W spisie rolnym będą zbierane dane, dotyczące m.in.: osoby kierującej gospodarstwem rolnym, położenia gospodarstwa na obszarach o ograniczeniach naturalnych, osobowości prawnej, typu własności użytków rolnych, produkcji ekologicznej, rodzaju użytkowanych gruntów, powierzchni zasiewów według upraw, powierzchni nawadnianej, zużycia nawozów mineralnych i organicznych, pogłowia zwierząt gospodarskich według grup wiekowo-użytkowych, rodzaju budynków gospodarskich, a także wkładu pracy w gospodarstwo rolne użytkownika i członków jego gospodarstwa domowego oraz pracowników najemnych.

Czy spis jest obowiązkowy?
Tak, wszyscy użytkownicy gospodarstw rolnych zobowiązani są do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi w formie samopisu internetowego, wywiadu telefonicznego lub bezpośrednio w trakcie rozmowy z rachmistrzem spisowym.

Co jeśli nie mam dostępu do Internetu ?
W gminnych biurach spisowych będzie zapewniony bezpłatny dostęp do pomieszczeń wyposażonych w sprzęt komputerowy.

Co jeśli nie wypełnię samopisu?
Dane mogą być zebrane innymi metodami: wywiad telefoniczny, wywiad bezpośredni przeprowadzony przez rachmistrza spisowego. Użytkownik gospodarstwa rolnego, który nie dokonał samospisu internetowego albo nie przekazał danych w formie wywiadu telefonicznego, nie może odmówić przekazania danych w formie bezpośredniego wywiadu

*Uwaga! Za niedopełnienie obowiązku spisowego ustawa o statystyce publicznej w atr.57. przewiduje karę grzywny, a o jej wysokość decyduje sąd.

Czy nasze dane są bezpieczne?
Tak, podlegają tajemnicy statystycznej, w rozumieniu art. 10 ustawy o statystyce publicznej z 1995 r. Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej i mogą być dopuszczone do wykonywania tych prac po przeszkoleniu i pouczeniu o istocie tajemnicy statystycznej oraz po złożeniu pisemnego przyrzeczenia o treści:

?Przyrzekam, że będę wykonywać swoje prace na rzecz statystyki publicznej z całą rzetelnością, zgodnie z etyką zawodową statystyka, a poznane w czasie ich wykonywania dane jednostkowe zachowam w tajemnicy wobec osób trzecich.?

Pisemne przyrzeczenie, jest składane właściwemu komisarzowi spisowemu.

Spis a RODO ? w związku z przetwarzaniem danych osobowych, w celu przeprowadzenia spisu rolnego przez służby statystyki publicznej nie stosuje się artykułów: 15, 16, 18 i 21 rozporządzenia RODO. Oznacza to, że w przypadku przetwarzania danych osobowych w spisie rolnym osoba, której dane są przetwarzane nie będzie mogła wykonać:

prawa dostępu, o którym mowa w art. 15 rozporządzenia,
prawa do sprostowania danych, o którym mowa w art. 16 rozporządzenia,
prawa do ograniczenia przetwarzania, o którym mowa w art. 18 rozporządzenia
prawa do sprzeciwu, o którym mowa w art. 21 rozporządzenia.
Jednocześnie w związku z art. 17 ust. 3 lit. d rozporządzenia osobie, której dane dotyczą może nie przysługiwać prawo do żądania usunięcia danych. Ze względu na konstrukcję przepisu, to na administratorze (Prezesie GUS) ciąży obowiązek udowodnienia, że wykonanie tego prawa uniemożliwi lub poważnie utrudni realizacje celów przetwarzania danych osobowych w spisach powszechnych.

Jak zorganizowana jest struktura aparatu spisowego?
Obowiązek realizacji spisów powszechnych spoczywa na Prezesie Głównego Urzędu Statystycznego, który jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach statystyki. Prezes GUS wykonuje swoje zadania przy pomocy służb statystyki publicznej, szczegółowo opisanych w rozdziale 3. ustawy o statystyce publicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 649). Powyższa ustawa ustala również zasady, organizację i tryb prowadzenia badań statystycznych. W odniesieniu do spisu powszechnego ustawa wskazuje, że udział w badaniu jest obowiązkowy, a realizacja spisu wymaga odrębnej ustawy (art. 9. ustawy o statystyce publicznej). Realizacją spisu rolnego kierują kolejno:

Generalny Komisarz Spisowy ? Prezes GUS, dr Dominik Rozkrut
Zastępca Generalnego Komisarza Spisowego ? Dyrektor Centralnego Biura Spisowego (CBS) ? dr Janusz Dygaszewicz
Wojewódzki komisarz spisowy ? wojewódzkie biuro spisowe ? wojewodowa a jego zastępca ? dyrektor urzędu statycznego
Gminny komisarz spisowy ? gminne biuro spisowe ? wójt, burmistrz prezydent

Kim jest rachmistrz spisowy i kto nim może zostać?
To osoba upoważniona przez statystykę publiczną do zbierania danych w czasie spisu rolnego, spełniająca następujące warunki (określone ustawą o powszechny spisie rolnym):
osoba pełnoletnia
zamieszkała na terenie danej gminy
ciesząca się nieposzlakowaną opinią
posiadająca co najmniej średnie wykształcenie
posługująca się językiem polskim w mowie i w piśmie
która nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe
po przejściu szkolenia i zdaniu egzaminu

Jak poznać rachmistrza?
Posiada identyfikator umieszczony w widocznym miejscu, zawierający następujące informacje:
imię, nazwisko,
zdjęcie,
numer, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
określenie terenu gminy, na którym jest upoważniony do przeprowadzania wywiadu,
podpis osoby upoważnionej,
okres na jaki identyfikator został wystawiony.

 

Ile zarabia rachmistrz?
Wynagrodzenie rachmistrza ustala się, jako iloczyn stawki 37 zł i liczby prawidłowo spisanych gospodarstw rolnych.

Kto i w jaki sposób dokonuje naboru na rachmistrza?
Nabory przeprowadzane są przez gminne biura spisowe, które organizują szkolenie dla kandydatów na rachmistrzów i egzamin testowy. Osoby, które uzyskają z testu, co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi, jest wpisywany na listę kandydatów na rachmistrzów terenowych prowadzoną przez właściwego gminnego komisarza spisowego. Kolejność na liście jest ustalana według liczby punktów uzyskanych z egzaminu testowego.
Rachmistrza terenowego powołuje zastępca właściwego wojewódzkiego komisarza spisowego spośród osób, które uzyskały najwyższą liczbę punktów z egzaminu testowego, kierując się kolejnością na liście kandydatów na rachmistrzów terenowych. Dyrektor urzędu statystycznego, ? jako zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego ? zawiera z rachmistrzem terenowym umowę zlecenia.

Czy w ramach prac spisowych przewidywane jest dodatkowe wynagrodzenie?
Tak, w formie wynagrodzeń, dodatków spisowych, nagród, których wielkość określa art. 23 ustawy o PSR 2020.

Ile GUS wyda na organizację spisu rolnego?
W lata 2019?2028 ? 243 mln zł, z tym, że w roku:

1) 2019 ? 68 mln zł;

2) 2020 ? 170 mln zł;

3) 2021 ? 5 mln zł;

4) 2022?2028 ? 0 zł.

Jak będzie popularyzowany spis?
PSR będzie promowany na poziomie ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym poprzez media (radio, telewizję, prasę). Przeprowadzona będzie ogólnopolska kampania informacyjna pod hasłem ?Spiszmy się jak na rolników przystało?, w której będziemy informować rolników o obowiązku spisowym, możliwych metodach spisu i bezpieczeństwie danych. Kampania informacyjna zakłada również promocje PSR poprzez Internet (stronę www.spisrolny.gov.pl, media społecznościowe, serwisy informacyjne on-line).

Skip to content