KRUS: Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym

lip 4, 2022

?Bezpieczna obsługa

maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym?

„Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz”, to hasło kampanii prewencyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, której celem jest wskazanie rolnikom zagrożeń wypadkowych związanych z użytkowaniem maszyn i urządzeń rolniczych.

 

Oczywistym jest, że każdemu rolnikowi pracę w gospodarstwie rolnym ułatwiają maszyny i urządzenia rolnicze. Mimo, iż większość osób pracujących w polu posiada świadomość, jak wykorzystywać dane urządzenia, to nie każdy zdaje sobie sprawę z zagrożeń wypadkowych związanych z nimi oraz jak tym zagrożeniom zapobiegać.

Mechanizacja prac pozwala zwiększyć wydajność produkcji i ograniczyć jej koszty, jednak niewłaściwie użytkowane lub źle przygotowane do pracy maszyny, powodują zagrożenie dla zdrowia i życia rolników. Duża liczba ruchomych elementów roboczych, często nieosłoniętych w połączeniu z brakiem wiedzy i umiejętności obsługującego, zwykle prowadzi do wypadków.

Aby ich uniknąć, należy:

*  nie przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny

*  samemu agregować maszyny i przyczepy

*  nie dopuszczać, by podczas jakichkolwiek prac między ciągnikiem a doczepianą

maszyną/przyczepą przebywały inne osoby

*  przed uruchomieniem maszyny sprawdzić, do jakiego stopnia ogranicza ona pole widzenia,

może się okazać, że maszyna nie przesłania dorosłego, ale dziecko, już tak

*  nie dopuszczać do długotrwałej pracy ciągnika i maszyn samobieżnych w pomieszczeniach

o słabej wentylacji, ze względu na możliwość zatrucia spalinami

*  nie uruchamiać maszyny bez zapowiedzi

*  w przypadku pozostawienia maszyny na pochyłości, trzeba mieć pewność, że nie zjedzie ona

samoczynnie – należy położyć pod koła podstawki (kliny), a jeśli maszyna ma hamulec

postojowy   ? trzeba go zaciągnąć

*  pamiętajmy o kontroli nie tylko pracy maszyny, ale i jej otoczenia

*  używaj maszyn zgodnie z ich przeznaczeniem

*  nie używaj ciągników nieprzystosowanych konstrukcyjnie do danej pracy

* nie przewoź ludzi w skrzyni rozsiewacza nawozów mineralnych, w skrzyni rozrzutnika obornika,         na przyczepach i innych środkach transportowych lub maszynach do tego nieprzystosowanych

* nie zezwalaj nikomu na jazdę na ładunku, błotnikach, zaczepach, burtach; na wsiadanie i wysiadanie w czasie jazdy; na przebywanie na ciągniku i maszynach

* nie uruchamiaj ciągnika i maszyn samobieżnych w pomieszczeniach drewnianych i w magazynach materiałów łatwopalnych, z uwagi na zagrożenie pożarowe

* nie wykorzystuj kombajnów i ciągników kołowych bez kabiny lub ramy ochronnej do pracy na znacznych pochyłościach (o kącie nachylenia większym niż 12°, a dla kombajnów na pochyłościach większych niż 10°).

PRACA Z PILARKĄ TARCZOWĄ

Bardzo dużo ciężkich wypadków na wsi wydarza się podczas pracy z pilarkami tarczowymi (krajzegami, cyrkularkami), dlatego poświęcamy im specjalną uwagę.

Pilarka, aby była bezpieczna, nie może mieć uszkodzonej lub nadmiernie zużytej tarczy. Musi być wyposażona w odpowiednie osłony i podajniki.

Przypominamy:

  • osłonięta musi być tarcza piły (nad i pod stołem!)
  • pilarka do cięcia wzdłużnego powinna być wyposażona w klin rozszczepiający
  • pilarka do cięcia poprzecznego ? w mechanizm doprowadzający materiał: sanki, ruchomy stół lub kozioł wahadłowy. Podajniki powinny mieć uchwyty przytrzymujące materiał, powinny być też zabezpieczone przed wypadnięciem z prowadnic.
  • nie używaj pilarek domowej konstrukcji! Nie demontuj osłon, przyzwyczajaj się do korzystania z podajników!
  • jeśli już musisz korzystać z pilarki domowej konstrukcji, wyposaż ją w klin rozdzielczy, osłony i urządzenie podające materiał do poprzecznego cięcia drewna.

 

PRZENOŚNA PILARKA ŁAŃCUCHOWA

Są to urządzenia coraz częściej stosowane w gospodarstwach rolnych. Niewłaściwe ich użytkowanie i nieumiejętne posługiwanie się może doprowadzić do wielu groźnych wypadków. Najniebezpieczniejszym elementem pilarki jest ruchoma piła łańcuchowa, która przy okrzesywaniu i przecinaniu drzew może powodować powstawanie urazów kończyn dolnych.

Pamiętaj!

  • stosuj podczas pracy pilarką odpowiednie techniki i sprzęt ochronny
  • przed rozpoczęciem pracy pilarką, sprawdź czy funkcjonują zabezpieczenia tj;
  • osłona prawej ręki
  • osłona lewej ręki
  • hamulec łańcucha tnącego
  • blokada dźwigni gazu
  • amortyzatory
  • wyłącznik zapłonu
  • zanim przystąpisz do ścinki drzew, upewnij się, czy w promieniu co najmniej dwóch długości drzewa (do obalenia) nie ma innych ludzi
  • unikaj pracy w pojedynkę
  • noś odzież ochronną w jaskrawych kolorach, aby być widocznym
  • zanim przystąpisz do ścięcia i obalenia drzewa, weź pod uwagę następujące czynniki: pochylenie drzewa, jego ukształtowanie i ewentualne zmurszenie, kierunek wiatru, bliskość dróg, zabudowań, przewodów elektrycznych itp

Pamiętajmy, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracy, róbmy przerwy na odpoczynek – zmęczenie, podobnie jak choroba, znacznie obniża sprawność, co może prowadzić do niekorzystnych dla naszego zdrowia sytuacji. Nie zapominajmy, aby zawsze w pobliżu mieć dostęp do apteczki pierwszej pomocy oraz gaśnicy.

 

                  DBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO NIE TYLKO SWOJE, ALE I INNYCH.

 

 

 

PT KRUS ŚRODA ŚLĄSKA

 

 

 

źródło:

– materiały własne KRUS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share This
Skip to content