Samorządowcy z Dolnego Śląska spotkali się w celu podpisania pisma do Premiera Mateusza Morawieckiego

Sty 21, 2021

20 stycznia br.w Miliczu, przedstawiciele samorządów: Piotr Lech, Burmistrz Gminy Milicz, Sławomir Strzelecki – Starosta Milicki, Małgorzata Matusiak– Starosta Trzebnicki, Arkadiusz Poprawa – Burmistrz Gminy Oborniki Śląskie oraz Piotr Frankowski – Wójt Gminy Malczyce spotkali się w celu podpisania pisma do Premiera Mateusza Morawieckiego.

Pismo to stanowi odpowiedź na propozycję rządu, by wsparciem niwelującym straty w branży turystycznej spowodowane obostrzeniami związanymi z pandemią COVID -19 objąć gminy „górskie.”

 

Poniżej treść pisma:

„Szanowny Panie Premierze

Ogłoszony na konferencji prasowej przez wicepremiera Jarosława Gowina i szefa KPRM Michała Dworczyka rządowy program wsparcia dla gmin dotkniętych kryzysem z powodu koronawirusa jest długo oczekiwanym aktem pomocy wobec przedsiębiorców, którym decyzją rządu uniemożliwiono prowadzenie działalności gospodarczej.

Ogromne zdziwienie budzi fakt, że stworzono instrument pomocy tylko dla wybranej grupy podmiotów, czyli gmin górskich. Nie zauważając, że problem ten dotyczy w takim samym stopniu podobnych działów gospodarki w całym kraju, w tym także w naszym rejonie – Doliny Baryczy, Wzgórz Trzebnickich, Wzgórz Strzelińskich czy Łęgów Odrzańskich.
Różnica polega na tym, że nasza część województwa dolnośląskiego swój potencjał turystyczny buduje od 15- 20 lat, a gminy karpackie i sudeckie, podhalańskie i beskidzkie zbudowały go już ponad 100 lat temu. W tamtych rejonach infrastruktura już dawno została zamortyzowana, podczas gdy nasi hotelarze, restauratorzy, operatorzy turystyczni swoje nowo wybudowane hotele, pensjonaty i kwatery turystycznie, długo jeszcze będą spłacać w postaci długoterminowych kredytów. Mozolnie budująca się tradycja turystyczna – rodzinna, piesza, rowerowa, kajakowa czy konna – może zostać ostatecznie załamana obecną dekoniunkturą, a ogromny wysiłek samorządów, poniesiony na rewitalizację przestarzałej infrastruktury, budowę obiektów, szlaków, dróg i uzbrojenia terenu, okaże się daremnym i bezproduktywnym.

Uważamy ten mechanizm za wysoce niesprawiedliwy, pozbawiony racjonalności i domagamy się objęcia pomocą turystyczną wszystkich podmiotów pracujących na rzecz tej branży, bez różnicowania terytorialnego
i geograficznego oraz dzielenie polskich przedsiębiorców wg nieczytelnego i bezsensownego kryterium.
Dlatego liczymy na modyfikację przyjętych kryteriów i rozszerzenie wsparcia na gminny inne niż „górskie”, które mocno zostały poszkodowane wskutek pandemicznych obostrzeń dla wielu branż”.

Po zebraniu podpisów od jeszcze innych samorządowców, którzy nie mogli dziś uczestniczyć w spotkaniu, apel zostanie wysłany do Kancelarii Premiera, a także do wiadomości: Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP.

 

w Miliczu spotkaliśmy się, by wspólnie podpisać pismo skierowane do Premiera, Mateusza Morawieckiego stanowiące głos sprzeciwu wobec pominięcia w rządowym programie wsparcia gmin innych niż „górskie”. Jest to odzew na ogłoszony, na konferencji prasowej przez wicepremiera Jarosława Gowina i szefa KPRM Michała Dworczyka, rządowy program wsparcia dla gmin dotkniętych kryzysem z powodu koronawirusa, w którym stworzono instrument pomocy tylko dla wybranej grupy podmiotów, czyli gmin górskich. Rządowy program wsparcia jest długo oczekiwanym aktem pomocy wobec przedsiębiorców, którym decyzją rządu uniemożliwiono prowadzenie działalności gospodarczej. Ogromne zdziwienie budzi fakt, że stworzono instrument pomocy tylko dla wybranej grupy podmiotów, czyli gmin górskich. Nie zauważając, że problem ten dotyczy w takim samym stopniu podobnych działów gospodarki w całym kraju, w tym także w naszym rejonie – Doliny Baryczy, Wzgórz Trzebnickich, Wzgórz Strzelińskich czy naszych Łęgów Odrzańskich.- komentuje wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski

 

artykuł:
Gmina Milicz w powiecie Milickim

Share This