Konferencja Odrzańska

Paź 10, 2019

8 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Malczycach im. Władysława Stanisława Reymonta odbyła się konferencja „Niezwykłości na Szlaku Odry” z okazji 100-lecia powstania stoczni w Malczycach.

Konferencja zorganizowana przez wójta gminy Malczyce Piotra Frankowskiego, Lokalną Grupę Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich” oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Magdalenę Kożuszko rozpoczęła się o godz. 10:00. Zaproszeni goście mieli okazję by poznać historię Malczyc, stoczni i jej założycieli, a także by poznać walory i piękno otaczające rzekę Odrę. Prezentację o stoczni i jej historii przedstawił Kazimierz Szremski oraz Włodzimierz Świerczyński, historię Malczyc i jej okolic zaprezentował Adam Haładus. Następnie głos zabrał Andrzej Ruszlewicz, który opisał niezwykłość fauny i flory otaczającej Szlak Odry. Wójt Gminy Malczyce Piotr Frankowski przedstawił prezentację pn. „Współczesne Malczyce na Szlaku Odry” oraz plany związane z przyszłością. Jako ostatni głos zabrał Jarosław Paczkowski – Prezes Stowarzyszenia Kraina Łęgów Odrzańskich.

W ramach konferencji goście zwiedzali także Izbę Muzealną znajdującą się na terenie Stoczni Malbo. Izba Muzealna powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Sympatyków Malczyc i Okolic. W trzech pomieszczeniach różnych tematycznie udostępniono zwiedzającym wiele ciekawych eksponatów związanych z przed i powojenną historią Malczyc, fauną i florą.

Po konferencji uczestnicy mogli spróbować odrzańskich przysmaków, przygotowanych przez Krainę Łęgów Odrzańskich.

Share This