Zaznacz stronę

Dębice gospodarzem gminnego święta plonów w gminie Malczyce

Wrz 13, 2017

Już po raz drugi, w pierwszą sobotę września, mieszkańcy gminy Malczyce wspólnie obchodzili gminne święto plonów. W tym roku w Dębicach.

Uroczyste obchody rozpoczęła plenerowa msza św. pod przewodnictwem ks. Grzegorza Ławniczaka, w asyście księży parafii z terenu gminy. Podczas mszy św. starostowie dożynek – Agata Zawadka i Mariusz Mitura oraz delegacja pszczelarzy z terenu gminy Malczyce w podziękowaniu za zebrane tegoroczne zbiory złożyli na ołtarzu – kosze z darami w postaci chleba, wina, owoców i miodu.

Obrzęd dożynkowy wykonał Zespół Folklorystyczny „Polanie”. Uczestniczyli w nim wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski oraz radny Rady Gminy Ryszard Zawadka, którzy podzielili się ze wszystkimi mieszkańcami chlebem.

W programie artystycznym i występach scenicznych oprócz Zespołu „Polanie” wystąpił również Zespół „Radośni”z Wróblowic. Bogaty repertuar ludowy i biesiadny zespołów wprawił wszystkich zebranych, mimo chłodu na zewnątrz, w dobry nastrój.

Sołectwa gminy Malczyce tego dnia aktywnie uczestniczyły w obchodach. Na przygotowanych stoiskach wiejskich nie zabrakło pomysłowości oraz lokalnej twórczości. Na stoiskach zachęcano mieszkańców do kosztowania lokalnych wyrobów, przetworów, ciast, nalewek, miodów i wielu innych. Mogliśmy podziwiać lokalną twórczość i rękodzieło.

Wśród zaprezentowanych wieńców dożynkowych, które symbolizowały pomyślnie zakończone żniwa widać było ogrom włożonej pracy i precyzję.

W konkursie na „Stoisko Dożynkowe” nagrody  otrzymały sołectwa:

Dębice – I miejsce (500 zł) ,
Chomiąża – II miejsce (300 zł),
Rachów – III miejsce (200 zł)
wyróżnienie przyznano Sołectwu Wilczków (100 zł),

natomiast w konkursie na „Wieniec Dożynkowy” nagrody otrzymały sołectwa:

Dębice – I miejsce (500 zł) ,
Mazurowice – II miejsce (300 zł),
Rachów – III miejsce (200 zł)
wyróżnienie przyznano Sołectwu Wilczków (100 zł),

Dziękujemy sołectwom za zaangażowanie, jesteśmy dumni i cieszymy się, że mogliśmy podziwiać wspaniały efekt końcowy wykonanej pracy.

Warto też wspomnieć o przyznanej nagrodzie specjalnej za Wieniec Dożynkowy dla sołectwa Chomiąża. Wieniec zdobył I miejsce oraz tytuł najpiękniejszego w Powiecie Średzkim tym samym reprezentując również gminę Malczyce na Dożynkach Wojewódzkich, które odbywały się tego samego dnia w Urazie.

Oprócz stoisk wiejskich sołectw gminy Malczyce, mieszkańcy mogli korzystać dodatkowo z przygotowanych atrakcji dla najmłodszych, tj.dmuchańce, przejazd na kucyku i bryczką, zabawy i konkurencje z harcerzami z 3 Malczyckiego Szczepu „Ogień”. Nie zabrakło też gastronomii, słodkości czy lokalnych wystawców. Swoje stoisko przygotowali również pszczelarze prezentując nie tylko miody, ale też sprzęt pszczelarski. Cieszyło się ono ogromnym zainteresowaniem gości i uczestników dożynek.

Panowie z sołectwa Dębice serwowali wszystkim gorącą grochówkę z kotła, sołectwo samodzielnie przygotowało również grilla i stoisko gastronomiczne.

Przygotowaną przez organizatorów atrakcją była również loteria z nagrodami. Losowanie numerków przyciągnęło wielu zainteresowanych, którzy liczyli na zdobycie nagrody głównej – roweru górskiego. Nagrodę ufundował lokalny przedsiębiorca Józef Picur, a zdobyła ją mała mieszkanka Malczyc. Były również nagrody pocieszenia m.in. zaproszenie na gofry, zestaw filmów, książek czy portfel z tajemniczą zawartością.

Gwiazdą wieczoru tegorocznych dożynek był zespół Pudzian Band, który rozgrzał publiczność muzyką disco polo. Następnie zabawę taneczną pod gołym niebem poprowadził Dj Mike.

Przygotowania do wspólnych gminnych obchodów dożynkowych rozpoczęły się już kilka tygodni wcześniej. Prace były podzielone, a w organizację włączyło się wielu mieszkańców sołectwa, którzy stanęli na wysokości zadania. Jak przystało na prawdziwych gospodarzy, doskonale przyjęli wszystkich zaproszonych gości. Panie zajęły się dekoracją miejscowości i świetlicy wiejskiej, kierowały też pracami w kuchni piekąc pyszne ciasta, lepiąc pierogi i szykując lokalne smakołyki. Panowie zajęli się pracami fizycznymi, przygotowali teren boiska sportowego. Zapewnili też odpowiednie zaplecze pod organizację  imprezy.

To mieszkańcom Dębic składamy wielkie podziękowania za włożony trud, poświęcenie i dbałość o każdy szczegół, a także czuwanie nad dobrą atmosferą podczas dożynek.

Dla Państwa udostępniamy galerię zdjęć – tutaj

Zapraszamy też do obejrzenia zdjęć z Dożynek, dzięki :
Expres Miejski – tutaj
Roland – tutaj
Roland FB – tutaj

 

 

 

 

 

Share This