17 września obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka

Wrz 17, 2020

81 lat temu, 17 września 1939 roku, na walczącą z hitlerowskimi Niemcami Polskę zdradziecko napadł Związek Radziecki. Pomimo obowiązującego polsko-sowieckiego paktu o nieagresji, wojska radzieckie wkroczyły na wschodnie tereny Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow.
Konsekwencją tego sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór Polski a także represje i deportacje ludności Polskiej w głąb ZSRR. I to właśnie 17 września obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka.

Tego dnia w całej Polsce wspominane są losy zesłanych na Syberię. To szczególna data dla Sybiraków i Kresowian, jest symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu.

Dołóżmy starań, aby dramatyczne wydarzenia z tego okresu przetrwały w pamięci i świadomości kolejnych pokoleń.

Zatrzymajmy się na chwilę, przypomnijmy sobie historię, poświęćmy chwilę, my dzisiaj zaglądamy do materiałów dostępnych w internecie i wsłuchujemy się w historię osób, które to przeżyły.

 

Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
http://www.malczyce.wroc.pl/project/powszechnyspisrolny/
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup
Share This