Posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Mar 12, 2020

W godzinach porannych 12 marca odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczyli również kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, a także przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Środzie Śląskiej. Podczas spotkania omówiono sytuację związaną z pojawieniem się w Polsce koronawirusa.

Aktualnie na terenie powiatu średzkiego nie odnotowano potwierdzonego przypadku zachorowania na COVID-19. – Obecnie 12 osób na terenie powiatu średzkiego objętych jest kwarantanną domową, natomiast 36 osób podlega nadzorowi epidemiologicznemu – tłumaczyła dyrektor średzkiej placówki sanitarno-epidemiologicznej Anna Wojtasińska-Żygadło. Dodała również, że obecnie żaden z przypadków nie został odnotowany w gminie Malczyce. Warto jednak zwrócić uwagę, że w razie zaistnienia takiej sytuacji należy zachować zdrowy rozsądek.

Zgodnie z decyzją Prezesa Rady Ministrów w dniach od 16 do 25 marca zostają zamknięte wszystkie placówki oświatowe (szkoły, przedszkola). W dniach 12 i 13 marca zarówno Szkoła Podstawowa im. Skarbów Dolnego Śląska, jak i Publiczne Przedszkole w Malczycach będą prowadziły działania opiekuńcze, natomiast Żłobek Publiczny „Szczęśliwe Misie” zostaje zamknięty od 12 do 25 marca.

W trosce o bezpieczeństwo

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Gminny Ośrodek Kultury w Malczycach od 12 marca zawiesza wszelkie zajęcia kulturalne i rekreacyjne, zamknięta będzie również Biblioteka Publiczna wraz z filiami. Zawieszony zostaje wynajem  i funkcjonowanie świetlic wiejskich oraz hali sportowej przy ul. Szkolnej w Malczycach.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej funkcjonuje bez zastrzeżeń, bez zmian przyjmując pacjentów. Natomiast warto pamiętać, że w przypadku podejrzenia zarażenia korona wirusem należy kontaktować się telefonicznie bezpośrednio z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Środzie Śląskiej pod numerami telefonu 71 3172 760 lub 601 738 022.

Podejście zdroworozsądkowe

Jesteśmy świadkami trudnej sytuacji, zarówno globalnie, jak i lokalnie. Pojawienie się w Polsce koronawirusa COVID-19 wymusza na nas przestrzeganie pewnych zasad, respektowanie wszelkich zaleceń. Obecnie w gminie Malczyce nie odnotowano żadnego przypadku podejrzenia zachorowania, jednak apeluję do mieszkańców o zachowanie spokoju. Rekomendujemy zarówno stowarzyszeniom, jak i grupom sportowym, aby w okresie najbliższych dwóch tygodni ograniczyły do minimum spotkania w grupach, także tych nieformalnych. Zgodnie z potwierdzeniem pracowników placówki sanitarno-epidemiologicznej nie ma także powodów do szturmowania sklepów w celu tworzenia zapasów żywności i środków czystości – mówi wójt Piotr Frankowski. – Zamknięcie placówek oświatowych, jak również ograniczenie zajęć kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych jest sytuacją wyjątkową, jednak wierzymy, że takie rozwiązania pozwolą zminimalizować ryzyko rozwoju koronawirusa zarówno w naszej gminie, jak i całym kraju – dodaje.

Share This