Październikowa Sesja Rady Gminy Malczyce

lis 8, 2017

31 października 2017 r.  odbyła się XLI sesja Rady Gminy Malczyce. Podczas posiedzenia rozmawiano m.in. o stanie realizacji zadań oświatowych. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Instytutu Badań w Oświacie, z którym gmina Malczyce podpisała 1 września 2016 r. porozumienie o wzajemnej współpracy ? członek zarządu Szymon Wiesław oraz konsultant IBO wyznaczony do współpracy z gminą, Krystyna Gęsiak?Piątkowska. Zaproszeni goście podsumowali rok współpracy i opowiedzieli, co w tym czasie udało się osiągnąć placówkom oświatowym na terenie gminy Malczyce.

Nawożenie ziemi na prywatnych posesjach ? czy zgodne z prawem?

Podczas obrad sesji poruszano również sprawy trudniejsze. Zdziwienie mieszkańców  wzbudziły zgłaszane w ostatnim czasie przez wójta gminy służbom porządkowym, przypadki przywożenia znacznych ilości ziemi na działki prywatne na terenie gminy. Zgłoszenia te nie mają nic wspólnego z próbą nękania czy zastraszania mieszkańców. W ramach czynności sprawdzających analizowane jest czy nie występują niekorzystne skutki nawiezienia ziemi na grunt, czy radykalnie się on nie podniesie i czy nie zakłóci to stosunków wodnych na tym i sąsiednim terenie. Omawiany w trakcie sesji przypadek dotyczył mieszkańca, w sąsiedztwie którego zlokalizowana jest Stacja Uzdatniania Wody, stąd też obawy organu o ewentualne skażenie ujęcia wody.

Chcielibyśmy również poinformować, że tego typu procedura będzie podejmowana w każdym przypadku, jeśli tylko zaistnieje prawdopodobieństwo naruszenia przepisów ochrony  środowiska np. zakłócenie stanu wód ? informuje wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski. Niemiej jednak według mojej oceny nieetyczne jest zaangażowanie sołtysa Malczyc w całą tą sprawę,  ponieważ z wiadomości jakie posiadam to mąż Pani Sołtys Malczyc, zajmuje się sprzedażą i dystrybucją tego materiału na terenie naszej Gminy.

Dwa wnioski złożone przez wiceprzewodniczącego Waszkowicza

Wiceprzewodniczący Rady Stanisław Waszkowicz w trakcie sesji odczytał dwa wnioski. Pierwszy dotyczy sprzedaży świetlicy wiejskiej w Mazurowicach i kwestionujący gospodarność wydatkowania środków których gmina jeszcze nawet nie posiada, a które mogłyby pojawić się po sprzedaży. W drugim, zawnioskował o obniżenie wynagrodzenia wójta. Uchwała w sprawie wynagrodzenia poddana zostanie pod głosowanie prawdopodobnie podczas sesji Rady Gminy w listopadzie br.

Co dalej ze świetlicą wiejską w Mazurowicach?

Sporą cześć dyskusji sesyjnej zajął temat świetlicy w Mazurowicach. Budynek będący kiedyś własnością Gminnej Spółdzielni został w całości przejęty w 2016 roku przez gminę Malczyce w rozliczeniu za zadłużenie podatkowe GS, a następnie przeznaczony do sprzedaży. Przetarg nieograniczony gmina Malczyce ogłaszała trzykrotnie: 1 grudnia 2016, 17 marca 2017 oraz 8 sierpnia 2017. Niestety chętnych nie było. Po trzecim przetargu wójt gminy Malczyce skorzystał z prawa jakie daje ustawa o gospodarce nieruchomościami, ogłaszając pierwsze rokowania.

Po sprzedaży  budynku  starej świetlicy w Mazurowicach planowano budowę nowej. Przeprowadzono całą niezbędną procedurę,  w budżecie gminy na 2017 rok zabezpieczono środki finansowe. Wyznaczono teren pod budowę obiektu oraz zlecono opracowanie dokumentacji technicznej. Jest również ostateczna decyzja pozwolenie na budowę świetlicy. Na budowę nowej świetlicy gmina miała złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jak wynika z informacji uzyskanych w Urzędzie Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego pierwszy nabór wniosków na inwestycje  w obiekty pełniące funkcje kulturalne w perspektywie 2014-2020 ma zostać ogłoszony na przełomie 2017 i 2018 roku. Jesteśmy w pełni przygotowani z dokumentacją do złożenia wniosku o dotację.

Po październikowej sesji rady wszystko jednak może się zmienić. Ku zaskoczeniu wójta gminy podczas obrad Rady Gminy swoje obawy, oprócz radnego Waszkowicza wyrazili też inni mieszkańcy  Mazurowic: ?Czy opłaca się tą działkę w ogóle sprzedawać? Czy nie należy zastanowić się  nad tym żeby nie tracić mienia gminnego?? ? deklamował Krzysztof Pastuch, członek rady sołeckiej Mazurowic.

Więc i my pytamy? Co z dotychczasowymi ustaleniami, przygotowaną dokumentacją i poniesionymi kosztami na m.in. operat szacunkowy, mapy do celów projektowych czy koszt opracowania dokumentacji? Czy mamy bez końca ponosić dodatkowe koszty wraz ze zmieniająca się wizją mieszkańców?

W związku z wątpliwościami mieszkańców, 3 listopada 2017 r. wójt gminy unieważnił ogłoszenie o rokowaniach i powróciliśmy do  sprzedaży obecnego budynku świetlicy wiejskiej na zasadach ogólnych wynikających z operatu szacunkowego. Kwestia budowy nowego obiektu lub remontu starego na nowo zostaje otwarta ?

 

 

 

 

 

 

Share This
Skip to content